A bogyós gyümölcs szezon eljöttére
Édesek, lédúsak, élénk színűek és nagyon ínycsiklandóak, mik ezek? Hát persze, hogy a bogyós gyümölcsök!
Az eper, a málna, a ribizli és szeder sorjában érnek be a nyár folyamán, s egytől-egyig rabul ejtik az olyan szuperfanokat, mint amilyen én is vagyok. Hihetetlen sokszínű a felhasználási lehetőségük, kezdve a csak magában, frissen fogyasztással, ami nem mellesleg egy aduász.
Egyvalami kellemesebb csupán annál az élménynél, amikor egy meleg nyári napon roppanós szamócával frissíti fel magát az ember: ez pedig, ha az a saját termesztése! Vagy, ha az a párja mamájáé… 😀
Viccet félre téve, saját szamócával is büszkélkedhetek hamarosan, ugyanis nálunk is rezidens jópár palánta, azonban nem kifejezetten korán érő fajták, így kell még egy-két hét, hogy tucatjával szüretelhessük őket. Karol néni viszont, aki jóformán nagyüzemiben termeszti őket, ellát már a minap az isteni, fényes gyümölcseivel, aminek ha valaki, én aztán igazán tudok örülni.
Ennek örömére spatulát és robotgépet ragadtam azonnal, és el is készítettem ezt a nagyon csokoládés desszertet, aminek az alapja az omlós, vajas tart tészta. Ez, mondhatni csónakként tartja meg a selymes étcsokoládékrémet, ami sűrített tejjel készül, így a brazil nemzeti édesség, a brigadeiro ízvilágát idézi. Mindezek előtt azonban a szamócák kapnak helyet a tart aljában, amikkel nemes egyszerűséggel kitömtem a tartunkat, hisz minden egyes falatra jutnia kell egy egész szemnek, igaz? Az au pif különlegesség pedig a sütemény pikáns hozzávalójában, a chilli porban rejlik, amitől igazán nem mindennapi lett a végeredmény.
Szamócás csokoládé tart chilli-vel
- Elkészítés
- Sütési idő
- Teljes idő
- Adag
- 40 perc
- 20 perc
- 60 perc
- 8 fő
Hozzávalók:
A tart alaphoz:
- 100 g vaj
- 100 g porcukor
- 1 db tojás
- 195 g liszt
- 15 g holland kakaópor
A csokoládékrémhez:
- 200 g étcsokoládé
- 25 g holland kakaópor
- egy shot (40 cl) eszpresszó kávé
- 1 tk chilli por
- 340 g cukrozott sűrített tej
- 4 marék közepes méretű szamóca
Az étcsokoládé ganache-hoz:
- 100 g étcsokoládé
- 100 g tejszín
- 30 g vaj
- egy csipet só
- egy csipet kávégranulátum
Elkészítés:
- A tart alap elkészítésével kezdjük. A szobahőmérsékletű vajat kihabosítjuk robotgép segítségével, majd amint kivilágosodott, és fodros állagú lett, elkeverjük benne a porcukrot. Ezután hozzáadjuk a tojást, és homogén állagúvá keverjük.
- Végül a kimért lisztet a kakaóporral elkeverve, két részletben adjuk a tojásos keverékhez, és gyors, minimális pulzálással addig keverjük, míg összeáll a tésztánk.
- A tésztát két sütőpapír között, 4-5 mm vastagságúra nyújtjuk, ezután papírostól egy tálcán hűtőbe tesszük egy fél órára.
- Amint kihűlt a tésztánk és keményre dermedt, lehúzzuk róla a sütőpapírokat, majd visszahelyezzük az egyikre. Ez fontos, hiszen ha ráragadva hagyjuk a papírra, ahogy melegszik, nem tudjuk majd szépen eltávolítani a tart elemeinek vágott tésztacsíkokat.
- Kimérjük, majd kivágjuk a tésztából a formába illő elemeket. Én egy 26×12 cm-es alapú vekniformát használtam, érdemes hasonló átmérőjű formát választani, hisz a tészta mennyisége ehhez alkalmas. Egy vonalzó segítségével kimérjük a tart aljához szükséges téglalapot, majd két hosszabb, két rövidebb, 7 cm magasságúnak megfelelő tésztacsíkot.
- Előmelegítjük a sütőt 170 °C-ra. A tészta alapot behelyezzük a formába, ezután következnek az oldalak, amiket ujjal óvatosan egymáshoz, és az aljhoz forrasztunk.
- A tart alapot sütőbe helyezzük, majd 15-20 percig sütjük. Az első 10 percben sütőbabbal lesúlyozva érdemes kezdeni, így nem púposodik majd fel.
- A csokoládékrémhez gőzfürdő felett megolvasztjuk az étcsokoládét és a vajat, hozzákeverjük a sűrített tejet, az eszpresszót, a kakaóport és a chilli-t. Botmixerrel selymesre turmixoljuk.
- A kihűlt tart alap aljába rakjuk a megmosott szamóca szemeket, levélcsonkjukkal lefelé, majd ráöntjük a csokoládékrémet. A tartot hűtőbe helyezzük egy órára, míg megdermed.
- A csokoládé ganache-hoz gőzfürdő felett megolvasztjuk a csokoládét és a vajat, majd hozzákeverjük a tejszínt, a csipet sót és kávégranulátumot, és ezt is hűtőbe helyezzük dermedésig.
- Amint megdermedt a tart és a ganache, díszíthetünk. Ehhez kihabosítjuk a ganache-t, habzsákba töltjük, majd tetszőleges formákat, csúcsokat nyomunk a tart tetejére. Akár kis habcsókokat és extra szamócát is használhatunk. A tart frissen a legfinomabb, de 2-3 napig eláll a hűtőben is.
Pro tipp:
- Ha nem szeretnénk nagy tortát készíteni, csinálhatunk mini tartokat is, amikből előreláthatólag 8-10 darab jön ki a receptet követve.