Kicsit savanykás, kicsit édes, kicsit habos, na meg persze jó csokoládés
Röviden-tömören ilyen jelzőkkel illetném szóban forgó tortánkat.
Ez a bizonyos csokoládé mousse torta, aminek csupa-csoki jellegét egy kis ribizlilekváros réteggel tetőztem, remek ünnepi torta. Jómagam is e célból kreáltam.
Elkészítése kevésbé időigényes, és a mértékekre odafigyelve még a habkönnyű mousse állag is gyerekjáték.
Tipikus hirtelen indíttatásból hozzáfogott sütésről, útközben kialakuló receptről beszélünk, ami hála az égnek sikeresnek bizonyult. A szülinapi parti résztvevői legalább is így véleményezték, na, meg aminek a legjobban örülök, hogy talán az ünnepeltnek ízlett a legjobban.
A torta tetején díszelgő márványos, mondhatni csillagködöt idéző fedőréteg is saját találmány. Szerintem egészen hajaz a mostanában cukrász körökben ismertté váló tükörglazúr elnevezésű technikára, és roppant egyszerű, szuperül feldobja a tortát.
Ribizlis csokoládé mousse torta
Hozzávalók:
Brownie réteg:
- A jól bevált, hiper-szuper brownie receptemet használtam alapul, aminek a hozzávalói és elkészítése itt található
Csokoládé mousse réteg:
- 4 tojásfehérje
- 65 g kristálycukor
- 200 g étcsokoládé
- 125 g vaj
- 125 g tejszín
- egy csipet kávégranulátum
- egy pici csipet só
- egy csipet vanília őrlemény
- 2 tk porzselatin
- 2 tk víz
Ribizlis habréteg:
- 220 g cukrozatlan növényi tejszín
- 65 g porcukor
- 4 ek ribizlilekvár
- 6 ek görög joghurt
- 2 tk porzselatin
- 2 tk víz
Márványos
glazúr:
- 50 g fehércsokoládé
- 110 g cukrozatlan növényi tejszín
- 100 g víz
- 5 tk porzselatin
Elkészítés:
- Ez a recept egy 23 cm-es átmérőjű tortaformáért kiált, ami tökéletes az előbb feltüntetett linkben található brownie hozzávaló mértékekhez, valamint az elkészítési módja is megegyezik ( https://aupifblog.com/az-eper-szezon-oromere-epres-mascarpone-s-brownie/ ). Amint elkészült, hagyjuk a tortaformában kihűlni, és később sem vesszük ki belőle, hiszen ez tartja majd össze a rétegeket addig, amíg teljesen megszilárdulnak.
- A csokoládé mousse réteghez először a tojáshab alapot készítjük el. Miután felütöttük a tojásokat és szétválasztottuk őket, a fehérjékhez adjuk a kristálycukrot. Egy kis lábasban feltett vízgőz fölött hőálló edényben elegyítjük csak addig, míg két ujjal belecsípve már nem érezzük a fehérjében a kristálycukor szemcséket. Ekkor elvesszük az edényt és habverővel kemény habbá verjük.
- Újra begyújtunk vizes lábas alá, majd ugyanúgy hőálló edényben a gőz felett felolvasztjuk a csokoládét és a vajat, majd hozzáadjuk a tejszínt, a kávégranulátumot, a sót és a vanília őrleményt. Az így kapott csokoládés keverékünket hűtőbe helyezzük. Miután megdermedt, habverővel kihabosítjuk.
- Egy kis tálkában elkeverjük a vízben a porzselatint, megvárjuk, míg megköt. 10 másodpercre mikróba tesszük, éppen csak addig, amíg folyóssá olvad a zselatinunk. Habverővel való folyamatos kevergetés mellett, kis sugárban a csokoládékrémhez csurgatjuk. Végül óvatosan, egy spatula segítségével a krémhez forgatjuk a tojáshabot. A csokoládé mousse-t a már kihűlt brownie alapra kanalazzuk, és simára egyengetjük, majd hűtőbe tesszük.
- A ribizlilekváros joghurt habhoz felverjük a növényi tejszínt a porcukorral. A tejszínhabhoz keverés mellett, egy-egy kanalanként hozzáadjuk a görög joghurtot (akár tejföllel is működhet), és a ribizlilekvárt (én a házira szavazok, Fufi ritka finomat tud főzni 🙂 ).
- A csokoládé mousse-nál leírt módon felolvasztjuk a zselatint, és szintén pici sugárban, folyamatos keverés mellett adjuk hozzá ehhez a krémhez is. A ribizlis habunkat is rétegezzük a tortára, majd visszatesszük a hűtőbe.
- Végül a márványglazúr elkészítése következik. A növényi tejszínt, a vizet és a porzselatint épphogy forrásig melegítjük, majd a széttört fehércsokoládéra öntjük, így felolvasztva azt. Amint felolvadt, átszűrjük egy csőrös kancsóba. A kancsó tartalmához egy-két csepp kék, lila, és pink ételfestéket cseppentünk (ez a lépés a fantáziánkra van bízva, bármilyen színt használhatunk, én akár fémes, vagy gyöngyházas hatásút is el tudok képzelni), de nagyon fontos, hogy ne keverjük össze a sziruppal, így alakul ki majd a márványos hatás.
- A glazúrt a teljesen kihűlt és már kissé megszilárdult tortánk tetejére csurgatjuk, a kancsót egy picit mozgatva, a kívánt minta eléréséhez.
- Harmadjára is visszatesszük a tortát a hűtőbe. Én egy, másfél órát javasolnék a hűtőben, amíg biztosan megszilárdul minden réteg.
Ha szeretnénk még egyet csavarni ennek a már így is különleges megjelenésű tortának a dekorációján, habzsákkal pici tejszínhab cseppeket nyomhatunk a tetejére, vagy akár kis habcsókokkal, szórócukorral is díszíthetjük.