Ennek a desszertnek már az elkészítése is igazi örömöt tud okozni. Amint bekerül a sütőbe, fahéj és gyümölcs illat járja át a házat, ezzel méltón üdvözölve az év legkomfortosabb időszakát: az őszt…
Sajnos, vagy nem sajnos, nálam továbbra is pörög az élet, egymás után köszöntenek be a forgalmasabbnál forgalmasabb napok. Így két hét után azonban, ismét eljutottam oda, hogy bejegyzésbe foglaljam egy kreálmányomat.
Tudom, tudom, már megint egy végtelenül egyszerű édességgel rukkolok elő, de úgy tapasztalom, ezeket igencsak kedvelitek, sőt, jobban ki is próbáljátok (Ígérem, legközelebb már ismét egy “összetett, de mégis megvalósítható” recepttel gazdagítom a repertoárt).
Így hát, itt is van valami, ami számomra a leghangosabban kiáltja: Ősz! Ez az úgy nevezett morzsa egy igazi rusztikus, mindent-egybe sütemény, amit inkább egy szintet lépett kompótként, vagy amolyan pite kistestvérként tudnék jellemezni.
Bármilyen gyümölccsel elkészíthető, de természetesen szezonális opciókkal a legízletesebb. Az enyémbe ez alkalommal szilva, alma, körte került, na meg egy kis áfonya, ami egyenesen Erdélyből érkezett, és a Káptalantóti piacon jutottunk hozzá még augusztusban (hisz az én saját bokrom még kölyök, de rajta vagyok az ügyön 😉 ).
Ha elkészül a morzsa, a szaftos, meleg gyümölcsragun megpirul a ropogós, fahéjas zabpehely. Valami csodálatos látványt nyújt egy őszi asztalon. Pláne, amikor ki-ki megcsurgatja egy kis házi vaníliasodóval, ami nagyon is dukál az extra krémességért.
Az alábbi receptúra természetesen gluténmentes, valamint tejmentes is, így az ezekre érzékenyeknek is kedveskedhetünk vele. Nem mellesleg, szerény véleményem szerint bebizonyítja, hogy egy mentes desszert is lehet ám teljes értékű. Aki nem hiszi, már csak azért is próbálja ki! 🙂
Őszi gyümölcsmorzsa vanília sodóval
- Elkészítés
- Sütési idő
- Teljes idő
- Adag
- 15 perc
- 40 perc
- 55 perc
- 8 fő
Hozzávalók:
A gyümölcsraguhoz:
- 600 g opcionális (lehetőleg szezonális) gyümölcs
- 2 ek nádcukor
- 1 ek kukoricakeményítő
- 1 tk fahéj
A morzsához:
- 75 g klasszikus zabpehely
- 75 g durvára őrölt zabpehely
- 30 g kukoricaliszt
- 30 g zabliszt
- 1 tk fahéj
- 1/3 tk szerecsendió
- egy csipet sütőpor
- 35 g kókuszzsír
- 3 ek méz
- 2 tojásfehérje
A vaníliasodóhoz:
- 500 g növényi tej
- 20 g keményítő
- 2 tojássárgája
- 30 g barnacukor
- 1/3 tk vaníliaőrlemény
Elkészítés:
- Megmossuk és felszeleteljük a gyümölcsöket. Nem szükséges apróra, hisz úgy könnyedén szétfő.
- Az előkészített gyümölcsökhöz adjuk a fahéjat, a nádcukrot és a keményítőt, majd kézzel összeforgatjuk úgy, hogy egyenletesen ellepjen minden gerezdet. Egy kb. 25 cm-es pitesütő (vagy torta) formába borítjuk és elrendezzük.
- A morzsához egy tálba kimérjük, és összekeverjük az összes száraz hozzávalót. Felolvasztjuk a kókuszzsírt, majd ezt is hozzáadjuk a tojásfehérjével együtt, és jól elkeverjük. Nem baj, ha kisebb nagyobb csomók állnak össze, ez adja a morzsa darabos jellegét.
- Rászórjuk a morzsát a gyümölcsökre, majd 170 °C-fokra előmelegített sütőben kb. 40 percig sütjük. Akkor van kész, ha aranybarnára pirult a teteje.
- A vaníliasodóhoz egy kis lábasba mérjük az általunk preferált növényi tejet a vaníliát és a nádcukrot.
- Egy tálban csomómentesre keverjük a keményítőt a tojássárgájával. Amint gőzölögni kezd a lábas tartalma, hőkiegyenlítést alkalmazunk, és egy-két kanállal a tojásos keményítőhöz adunk belőle, jól elkeverve. Majd ezt óvatosan folyamatos kevergetés mellett hozzácsurgatjuk a tejes keverékhez.
- Amint besűrűsödött, és egy-kettőt rottyant, a sodónk elkészült. Miután egy picit kihűlt, szervírozhatjuk is a gyümölcsmorzsa mellé.
Pro tipp:
- Ha pitesütő forma híján vagyunk, nyugodtan használhatunk egy kisebb jénai tálat is.
- Növényi tej helyett rendes tejjel is nyugodtan elkészíthetjük a sodónkat, azonos arányok szerint.