Előttünk a húsvéti hosszú hétvége, egy számomra nagyon kedves időszak. Egészen pici korom óta odavagyok ezért az ünnepért. Van valami a friss tavaszi hangulatában, a nyuszi által okozott meglepetés erejével és a meleg családiasságával összekapcsolva, ami mindig izgatottsággal töltött el.
Hála az égnek a mi családunk még mindig tartja ezt a világszerte egyedi tradíciót, sütünk-főzünk, majd Húsvét Hétfőn hajnalban rendszeresen kilocsolnak minket az ágyból. Ez után jön a fekete leves, a nem kifejezetten illatos parfümök és kölnik fergetege, és egy szekérnyi vödrös locsolkodó.
Bizony, a legtöbb esetben több, mint tucatnyi néptáncos férfiú minden Húsvétot nagyban csinál, úgy, ahogy illik, kikenve-kifenve, fejenként egy liternyi jéghideg vízzel érkezve. Ezt mi, táncos lányok örömmel konstatáljuk, majd miután megtörtént a locsolkodás, maximálisan eláztatva megvendégeljük a kedves látogatókat.
No most, a Muzsla Néptáncegyüttes legénygárdája igen nagyétkű társaság, így érdemes jópár elemmel készülni a húsvéti asztalra (meg hát pálinkával, természetesen).
Jó a pálinka, de talán még jobb egy finom fehérbor. Ennek fejében, többek között ez a könnyű borhabos habcsóktorta (más néven pavlova) is ott fog virítani az asztalon, aminek az édességét egyensúlyoztam egy kis savanykás mandarinlekvárral. Mivel a mi háztartásunkban is olyan módon van jelen ez a bizonyos lekvár, hogy még nyáron szereztük be Horvátországi utunk során, így feltételezem, hogy ritkaság számba megy egy hagyományos kamrában. Sebaj, könnyen helyettesíthető a hozzávaló egy hasonlóan savanykás ízvilágú narancslekvárral, netán szőlőlekvárral vagy akár feketeribizli lekvárral is.
A pavlovában az a szuper, hogy míg kívülről ropogós, belülről még puha, krémes, és csak úgy olvad a szájban. Nem tartalmaz lisztet, sem más gluténtartalmú alapanyagot, így a gluténérzékenyek is egész nyugodtan fogyaszthatják, elkészíthetik.
A tortánkat azonnal, éppen az összeállítás után a legjobb fogyasztani, de garantálom, ha nem úgy alakul is, pillanatok alatt el fog fogyni. 🙂
Borhabos pavlova torta mandarinlekvárral
Hozzávalók:
A habcsók alaphoz:
- 6 tojásfehérje
- 190 g porcukor
- 1 ek kukoricakeményítő
- 1 ek kakaó
- egy csipet só
- 1 tk balzsamecet
A borhabhoz:
- 2,5 dl száraz fehérbor
- 100 g kristálycukor
- 6 tojássárgája
- 1 ek keményítő
- 15 g zselatin
- 200 g állati eredetű habtejszín
- 100 g növényi tejszín
- mandarin, vagy más savanykás ízvilágú lekvár
Elkészítés:
- Előmelegítjük a sütőt 170 C-ra, légkeverésesen.
- Három habcsók réteget fogunk készíteni, mindegyikhez kettő tojással számoltam. Egy adagban keverjük be az alapot, ezt fogjuk ezután három egyenlő részre osztani.
- Óvatosan szétválasztjuk a tojásokat. Érdemes előbb külön szétválasztani őket, ezután hozzáadni a többihez, így elkerülhető a rossz tojással való tönkretétel, valamint a héjak beleejtése is.
- A fehérjét először önmagában kezdjük el felverni habverővel, aztán miután viszonylag keményre habosodott, kis részletekben hozzáadjuk a kristálycukrot, a porcukrot és a keményítőt.
- Akkor tudjuk, hogy jó a tojáshabunk, ha az a habverőt kiemelve stabil csúcsocskát képez.
- Ekkor hozzáadjuk a csipet sót és a balzsamecetet. Én balzsamecet krémet használtam, ami jóval sűrűbb állagú, így nem töri meg a habunkat, de teljesen beválik a hagyományos is.
- A tojáshabot három egyenlő részre osztjuk. Ha nagyon pontosak szeretnénk lenni, segítségül kérhetjük konyhai mérlegünket.
- Habzsákot használunk a rétegek formázásához. Egy közepes méretű habzsákba nagyobb, teljesen egyszerű nyílású díszítőcsőt helyezünk, majd kivágjuk a végét, és belekanalazzuk a tojáshabot.
- Három lapos tepsire sütőpapírt helyezünk és mindegyikre rajzolunk egy-egy 12 cm átmérőjű kört. Ez körülbelül megfelel a szabvány kisebb méretű tortaformának, ha van otthon, azt is körberajzolhatjuk.
- A habzsákot letesszük a kör közepére, majd egyenletes nyomással nyomjuk ki a habot körkörös, csiga formában addig, amíg a kör határáig nem érünk. Ezt megismételjük a másik két rétegnél is.
- Betesszük a habcsókokat a sütőbe. Nyugodtan lehet egyszerre sütni őket, körülbelül 20-25 percig. Akkor jók, ha megkeményedett és kissé kopog a felszínük. Ekkor lekapcsoljuk a sütőt, és ha nem pirult meg túlzottan, bent hagyhatjuk a hűlő sütőben, csak jót tesz neki, egy kicsit tovább szárad.
- A borhabhoz összekeverjük a bort és a kristálycukrot egy hőálló tálban, ezután gőzfürdő (ú.n. bain-marie) felett kevergetni kezdjük.
- Miután elolvadt a cukor a borban, a keményítővel elkevert tojáshoz adunk belőle egy pár kanállal, ezt elkeverjük, így hozzászoktatva a tojást a melegebb hőmérséklethez. A tojásos keveréket pici sugárban hozzáöntjük a borhoz miközben folyamatosan kevergetjük .
- Folyamatos kevergetés mellett hozzáadjuk a zselatint is.
- Miután sziruposra redukálódott a borkrémünk, levesszük a gőzfürdőről és megvárjuk, míg szobahőmérsékletűre hűl.
- Egy másik tálban habverő segítségével felverjük a állati és növényi eredetű tejszínhabot, majd spatulával hozzáforgatjuk a borkrémünket. Lehet, hogy egy picit várnunk kell, míg megköt a zselatin és jobban tudunk dolgozni az elkészült borhabbal.
- Nem maradt más, mint az összeállítás. A egy sütőpapírra először egy pöttynyi krémet teszünk, hogy ne csúszkáljon a tortánk. Először lehelyezünk egy habcsók réteget (ami mostanra teljesen kihűlt), ezután teszünk három kiskanálnyit a választott lekvárunkból, és egyenletesen szétkenjük a lapon. Erre jön a fele a borhabnak, jól megpakoljuk vele, majd a második habcsóklap, és megismételjük az előző rétegelést. A tetejére kerül a harmadik lap.
A pavlova tortánkat bárhogyan díszíthetjük, én a lekvárból tettem kis pöttyöket a tetejére, majd egy párra friss kisvirágokat helyeztem. Ha az ibolya mellett döntünk, még egész nyugodtan el is fogyaszthatjuk a tortánkkal egyetemben, de a maga egyszerűségében is fenségesen mutat (és csakolyan finom is).