Nagy kedvencünk újragondolva
Elérkezett, s villám gyorsan végéhez is ért legszebb ünnepünk, a Karácsony. El sem hiszem, hogy ilyen gyorsan elszaladt az ilyenkor jól ismert napirend: a meghitt ajándékozások, nagy evés-ivás, ünnepi vendégségek, még több evés-ivás, majd a nyugodt, karácsonyfa melletti beszélgetések.
Mindezen, számomra is kedves programok mellett, szerény személyen természetesen leggyakrabban a konyhában volt megtalálható. A nagy ehető ajándékgyártást kimerítve, hamar nekiláttam az adventi projektem utolsó, igazán nagyszabású süteményének. Habár a Karácsonnyal az Adventet is búcsúztattuk, így, az ünnepi hajtás utolsó napja, Szilveszter előtt ideális alkalomnak tartottam, és mindenképpen szerettem volna megosztani veletek ezt a csinos kis desszertet.
A nemzetközi kalandozások után, ezzel az alkalommal mindenképpen az itthoni tradíciókhoz szerettem volna visszatérni. Végül egy retró nagykedvencre, a hólabdára esett a választásom. Azt hiszem, nincs olyan magyar, aki nem a hólabdáért nyúl először egy tálca házi sütemény láttán.
Megalkottam hát ezt az igazán díszes, igazán ünnepélyes, és igazán finom, kókuszos hóladba tortát. A csokoládés piskóta réteget amaretto likőrrel áztattam meg, majd selymes kókuszkrémet töltöttem közéjük.
Hólabda torta
Hozzávalók (egy 12 szeletes tortához):
A csokoládés piskótához:
- 160 g tejföl
- 200 g tej
- 3 db nagy tojás
- 150 g erős kávé, vagy espresso
- 150 g napraforgó olaj
- 350 g liszt
- 400 g kristálycukor
- 50g kakaópor
- 1 és 1/2 tk sütőpor
- 1 tk szódabikarbóna
- egy nagy csipet só
A kókuszkrémhez:
- 6 db tojássárgája
- 350 g tej
- 100 g tejszín
- 100 g kókuszreszelék
- 160 g kristálycukor
- 70 g rum
- 200 g vaj
- 200 g kókuszkrém
- 4 db lapzselatin
- 160 g tejszín
Elkészítés:
- Először a csokoládé piskótát készítjük el. Sütőpapírral kibélelünk két, 20 cm átmérőjű tortaformát (eggyel is dolgozhatunk, ebben az esetben több ideig sütjük a piskótánkat, és négy felé vágjuk majd).
- Külön tálban kimérjük a nedves-, és a száraz alapanyagokat. Mindkettőt elegyítjük egy fakanállal, majd több részletben, a nedves hozzávalókhoz adjuk a száraz hozzávalókat. Csomómentesre keverve homogenizáljuk a tésztát, majd kétfelé öntjük a tortaformákba. 180 °C-on, 30-40 percig sütjük a piskótákat, fogpiszkáló módszerrel ellenőrizve őket. Akkor vannak készen, ha egy fogpiszkálót beleszúrva, tisztán húzzuk ki azt. Ha ez megtörtént, kivesszük a piskótákat a sütőből, és hagyjuk, míg teljesen kihűlnek.
- Miközben hűlnek a piskóták, nekilátunk a kókuszkrémnek. Először egyfajta pudingot készítünk, amihez egy kis lábasban forralni kezdjük a tejet, tejszínt, rumot és a kókuszreszeléket. Egy tálban összekeverjük a tojássárgáját, a keményítőt, és a cukrot.
- Amikor elkezd forrni a tejes keverékünk, hőkiegyenlítéses módszert alkalmazunk, azaz egy pár kanállal a tojásos keverékhez csurgatunk a tejes keverékből, amivel gyorsan el is keverjük. Ezután a tojásos keveréket öntjük vissza a tejeshez, folyamatosan kevergetve azt. Addig kevergetjük, szigorúan alacsony lángon, míg eléri a puding sűrűséget, ekkor levesszük a gázról, és a felszínét lefóliázva, ezt is kihűlésig pihentetjük.
- Ha kihűlt a pudingunk, befejezzük a kókuszkrémet. Egy tálban, elektromos habverő segítségével, kihabosítjuk a szobahőmérsékletű vajat, majd hozzákeverjük a pudingunkat.
- A tejszínt felverjük. A lapzselatint beáztatjuk, majd az előre felmelegített kókuszkrémhez adjuk, és lassan a tejszínhez csurgatjuk.
- Összekeverjük a pudingos vajkrémet, és a kókuszkrémes tejszínt, így el is készült a végleges krémünk.
- A torta összeállítása következik. Négyfelé vágjuk a piskótalapokat. Lehelyezzük az első piskótát, meglocsoljuk egy-két kanálnyi amaretto likőrrel, majd a krém egynegyedével. Ezután lehelyezzük a második piskótát, majd még kétszer megismételjük a folyamatot. Az utolsó negyed krémmel körbekenjük a tortát, majd kókuszreszelékkel, olvasztott csokoládéval, és egyéb, a fantáziánkra bízott dekorelemekkel díszítjük.
Ünnepi hólabda tortánk bármelyik szilveszteri összejövetelen garantált sikert arat majd. Egy-egy szeletével méltón búcsúztathatjuk az Óévet, s reményekkel, és sok-sok sütögetős tervvel köszönthetjük az Újat. 🙂