Tres leches

Gondolják most a spanyolul nem értők, hogy mégis miről is van szó? Ehhez a dél-amerikai desszerthez hasonlót még nem próbáltam, s mégis milyen rosszul tettem… 

Emlékszem, tavaly nyáron, a nagy melegben cipeltünk egy jénai tálnyit Morzsával a tres leches süteményből, amikor éppen egy mexikói tematikájú kerti partira igyekeztünk. Ekkor készítettem először. Az egyszerű külalakkal rendelkező, mezei desszert köntöst abban a pillanatban vetette le magáról, mikor a barátaink megkóstolták. Onnantól kezdve nem tudták abbahagyni sem! 😀

A ‘tres leches’ kifejezés három tejet jelent, ami arra utal, hogy tradicionálisan három tejtermékből készült szirupban ázik a könnyű, levegős piskóta. Ezek pedig a tej, valamint a cukrozott és cukrozatlan sűrített tej. Utóbbit nem nagyon ismerjük, és használjuk Magyarországon, de Angliában és Amerikában nagy népszerűségnek örvend. Leginkább tejszínhez hasonlítható sűrűbb, krémesebb állaga okán, én is ezzel helyettesítettem. 

A tres leches szeletek elkészítési folyamata pofonegyszerű: tulajdonképpen egy felvert piskótát kell kisütnünk, amit villával jól kilyuggatunk, majd nyakon öntjük a tejsziruppal. 

Az igazán elvetemültek (mint persze én is, khm) még rásimíthatnak egy jó adag tejszínhabot is! Friss pirosbogyós gyümölccsel isteni, bár szezon híján egy-két csipet fahéjjal is megteszi. A kedvenc pillanatom, mikor a kanalat belevájva kicsordul a szirup a piskóta réseiből, meseszép látvány! 

Tres leches

Share on facebook
Share on pinterest
Share on print

Hozzávalók:

A piskótához:
A tejsziruphoz:
A tejszínhabhoz:

Elkészítés:

  1. A piskóta elkészítésével kezdjük. Ehhez először kimérjük egy tálba a száraz hozzávalókat, a cukrot kivéve. Két másik tálba szétválasztjuk a tojásokat, majd hozzáadjuk a kimért cukor kb. kétharmadát a sárgájához. 
  2. Kihabosítjuk a sárgáját és a cukrot, egészen addig, míg térfogata háromszorosa lesz az eredetinek, és világos sárga színűvé válik. Ekkor hozzászitáljuk a száraz hozzávalókat és óvatosan beleforgatjuk egy spatula segítségével. 
  3. Kemény habbá verjük a fehérjét is a maradék cukorral, majd több részletben beleforgatjuk a sárgájás keverékbe. Egy kisebb jénai tálat enyhén kivajazunk, majd beleöntjük a tésztát. Légkeveréses funkción 175 °C-on kb. 30 percig sütjük. 
  4. Amint aranybarnára sült és elkészült a piskótánk, félretesszük min. egy fél óráig, míg kissé kihűl. Eddig összeállítjuk a szirupot: Egy kancsóba kimérjük a hozzávalókat és jól elkeverjük. 
  5. A piskótát egy villával sűrűn megszurkálunk, így elősegítve a szirup útját. Óvatosan, egyszerre csak kis mennyiségekben locsolgatjuk meg a sziruppal a piskótát, majd letakarjuk, és min. egy fél órát a hűtőben pihentetjük, ezalatt az összes szirupot magába szívja. 
  6. Ezalatt elkészítjük a tejszínhabot. A mascarpone-t és a sűrített tejet kihabosítjuk, majd hozzáadjuk a tejszínt is, s kemény habbá verjük. A habot a tres leches tetejére halmozzuk, és meghintjük fahéjjal. 

Az alapreceptet itt megtaláljátok: https://www.youtube.com/watch?v=5XBBLQ54clg&t=884s

Megosztás itt:

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on print
Nyomtatás

Bejegyzések

Kávés panna cotta

Kávés panna cotta sós mandula sziruppal

Hát üdv újra itt! Sok-sok hét eltelt azóta a karácsonyias Csipkebogyós tarte óta, be kell látnom… Vannak ilyen összecsúszott, zsúfolt időszakok (építkezünk Morzsaföldén, khm), én

Pumpkin Spice szirup

Ez alkalommal először a blog életében, nem süteménnyel készültem nektek, hanem egy olyan édes csodával, amivel nem csak reggeli kávétokat, de bármely őszi, vagy akár

Szatmári szilvatorta

Itt vagyunk hát a csodálatos ősz közepén, ilyenkor egy picit mindenkinek jobban kedve támad valamilyen süteményt sütni, igazam van, vagy igazam van?  Van valami az

Facebook oldalam: