Svéd mandulatorta

Ó, igen, nem csalás, nem ámítás… Ez bizony az a mandulatorta! Oly sok édesszájú, többek között az én nagy kedvencem is ez az Ikeában. 

Sajnos már jó ideje lehetőségünk sem nyílhat megkóstolni (na jó, fagyasztva hozzá lehet jutni a shop-ban, de az nem olyan akkor sem), egy nagy Ikea túra után jóízűen elmajszolni egy szeletet ebből a habos-mandulás csodából, hiszen ez esetben is élnek a vendéglátós korlátozások. Én viszont nem bírtam tovább! Nekiláttam, és elkészítettem az “karantén” verziót, ami pont olyan krémes, gazdag szeletkéket eredményezett, mint az eredeti! Nem mellesleg, ebben elejétől végéig tudjuk is, hogy mi található…

Annak, aki esetleg még nem kóstolta, netalántán nem is hallott még a svéd mandulatortáról, íme egy rövid ismertető: Két, habkönnyű mandulás piskótakorong között főzött, sodóalapú vajkrém töltelék rejlik, amivel vastagon be is van borítva a torta. Nem hangzik rosszul, igaz?

Én, amióta az eszemet tudom, odavoltam mindenért, ami mandula, legyen az sütemény, fagyi, vagy marcipánfigura (ezt a függőségemet sajnos a páréves öcsém szülinapi tortadísze is áldozatként fogadta gyerekkorunkban, jó buli volt 😉 ). Nem véletlen, hogy a családi Ikea kirándulások során is mindig az utóbbira esett a választásom, és úgy gondolom, nem vagyok ezzel egyedül. 

A mandulatorta megint csak egy olyan desszert, amit kevesebb gyakorlattal, gyorsan el tudtok készíteni, viszont akár egy ünnepi asztalon is előkelő helyet foglalhat. 

Természetesen gluténmentes, őrölt mandulával készül a piskóta. A sodó alapban pedig csakis tojássárgája van, ez felel a selymes állagért. Próbáljátok ki, tényleg megéri minden morzsája! 

Svéd mandulatorta

Share on facebook
Share on pinterest
Share on print

Hozzávalók:

A piskótához:
A krémhez:

Elkészítés:

  1.  Apróra őröljük a kimért mandulát. A tojásfehérjét a cukorral kemény habbá verjük, majd spatulával óvatosan beleforgatjuk a mandulalisztet és a csipet sót.
  2. Habzsákba töltjük, majd körkörös, csigázó mozdulattal két, kb. 21 cm átmérőjű korongot nyomunk egy-egy sütőpapírral leterített tepsire. A piskótákat 15-178 percig, 175 °C-fokon, légkeveréses üzemmódban sütjük. Akkor jók, mikor már teljesen megszilárdultak, és a széleik aranybarára sültek.
  3. Amíg sülnek a piskóták, elkészítjük a sodót. Ehhez egy lábasban melegíteni kezdjük a kimért tejszínt a vaníliával. Eközben kikeverjük a tojássárgáját a cukorral, majd hozzáadunk egy kicsit a meleg tejszínből. Ezzel is jól elkeverjük, majd az egészet hozzácsurgatjuk a tejszínhez. Habverővel folyamatosan kevergetjük alacsony lángon tartva, egészen addig, míg puding állagúvá sűrűsödik. Ekkor letakarjuk a felszínét, és félretesszük, amíg teljesen kihűl. 
  4. Amint kihűltek a piskóták, és a sodó, hozzáfoghatunk a krém befejezéséhez. Elektromos habverővel kihabosítjuk a puha vajat a sűrített tejjel, majd hozzáadjuk a sodót. Ezzel is kihabosítjuk. 
  5. Az összeállítás következik. Az első piskótaát lehelyezzük, erre egyengetjük a krém egyharmadát, majd rátesszük a második piskótát. Beburkoljuk a tortát a krém maradék  kétharmadával, majd további mandulával díszítjük. 
  6. A legjobb állagért egy fél órát a hűtőben pihentetjük. 

Megosztás itt:

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on print
Nyomtatás

Bejegyzések

Kávés panna cotta

Kávés panna cotta sós mandula sziruppal

Hát üdv újra itt! Sok-sok hét eltelt azóta a karácsonyias Csipkebogyós tarte óta, be kell látnom… Vannak ilyen összecsúszott, zsúfolt időszakok (építkezünk Morzsaföldén, khm), én

Pumpkin Spice szirup

Ez alkalommal először a blog életében, nem süteménnyel készültem nektek, hanem egy olyan édes csodával, amivel nem csak reggeli kávétokat, de bármely őszi, vagy akár

Szatmári szilvatorta

Itt vagyunk hát a csodálatos ősz közepén, ilyenkor egy picit mindenkinek jobban kedve támad valamilyen süteményt sütni, igazam van, vagy igazam van?  Van valami az

Facebook oldalam: