Narancsos étcsokoládés baklava

Hétről-hétre egyre közelebb kerülünk az ünnepi időszakhoz, az általam készített sütemények pedig kezdenek ehhez illő köntöst ölteni. 

A narancs és az étcsokoládé az egyik kombináció számomra, amit év közben nem is olyan szívesen választok, hisz ilyenkor van itt az ideje. November, december eljöttével viszont végre belevágok, s édes-kesernyés illatárban töltöm napjaimat. 

Egy nagyon megosztó desszert ízesítéseként alkalmaztam idén először a duót: ez pedig a baklava. A Közel-Kelet nagy kedvence, amit a gyros-hoz hasonlóan, minden ország saját nemzeti ételének vall. 

Aki evett már baklavát, annak garantálom, hogy az első szó, ami eszébe jut, az édes. Ez nem véletlen, hiszen eme hajszálvékony réteslapokból felépített süteményt hihetetlen mennyiségű, mézes cukorsziruppal öntik nyakon. A mi közép-európai, “kelt tésztás” édesség kultúránknak ez sokkoló lehet, viszont azt gondolom, minden konyha más, és ez így szép, s jó. Nem mellesleg a baklava így kapja azt az egyedülálló, igazán szaftos állagot, amihez szuperül illik a ropogós, gazdag, pörkölt diós töltelék. 

Itt jövök képbe én, aki gondoltam egyet, és nem kevés étcsokoládéval, na meg anyukám két keze által készített, kandírozott narancshéjjal egészítettem ki mindezt. A pláne, hogy így nem is lett ám annyira édes, minden egyensúlyba került. 

A baklava nem a szupergyors desszertek közé tartozik, de mentségére szóljon, hogy a különböző elemek seperc alatt elkészülnek, a rétegek egymásra építése, megkenése pedig kifejezetten meditatív. A recept akár nagyobb (khm, de nem túl nagy, ugye, Kedves Covid) társaságok fogadása esetén is bevethető, nagy sikere lesz, ez nem kétség! 🙂

Narancsos étcsokoládés baklava

Share on facebook
Share on pinterest
Share on print

Hozzávalók:

A baklavához:
A sziruphoz:

Elkészítés:

  1. A baklava töltelékével kezdjük. Ehhez kimérjük, majd 150 °C-fokon 10-15 percig pörköljük a diót.
  2. Ezalatt egy lábasban megolvasztjuk a kimért vajat és étcsokoládét, majd hozzáadjuk a fűszereket: A fahéjat, a narancshéjat és levet, valamint a sót, és a kandírozott narancshéjat. Az utóbbinál, ha boltban vásárolt felkockázott formátumot használunk, érdemes azt egy-két pulzálás erejéig robotgépben megdarálni. Sokkal kellemesebb lesz a kész baklavában, nem mellesleg jobban át is adja így az aromáit a desszertnek. 
  3. Ha megpirult, és egy kicsit kihűlt a diónk, robotgépben, vagy saját kezűleg ezt is egész finomra felaprítjuk.
  4. A baklava összeállítása következik. Én személy szerint egy 30×22 cm-es mély zománctepsit használtam (mint ahogy az az illusztráción is látható 😉 ). Kigörgetjük a réteslapokat, és nagyon ügyelünk arra, hogy tiszta konyharuhával folyamatosan le legyenek takarva a hajszálvékony tésztalapok, hiszen másodpercek alatt kiszáradnak. Méretre szeljük őket. Nem kell aggódni, a keskeny tésztavégeket is felhasználjuk, csupán több részletben egymás mellé helyezve rétegezünk vele majd.  
  5. Egy kis olvasztott vajjal, ecset segítségével kikenjük a tepsi belsejét. A darált diót, a kimért kakaóport és a tölteléket is kikészítjük az asztalra. Ekkor jön a nagy meló. Leterítjük az első réteget, majd 2-3 ek mennyiséget csurgatunk rá a töltelékből, s ecsettel egyenletesen elkenjük a lapon. Ezt nyolc réteslapon keresztül megismételjük. Így el is készült a baklava alapja, majd következik a dió, aztán a kakaópor 1/3-a. Ezeket is eloszlatjuk/hintjük a legfelső, mázolt réteslapon. Három réteg réteslap, és csokoládészósz következik, ezután pedig újra a dió és a kakaópor 1/3-a, majd megint három réteg mázolt réteslap. Az utolsó harmad darált dióval és kakaóporral is megszórjuk a legfelső réteget, s végül következik a baklava teteje, ami az alaphoz hasonlóan nyolc mázolt rétegből áll. Tehát, ismétlés képpen a sorrend: 8 csokoládészósszal mázolt réteg- 1/3 rész dió és kakaópor- 3 mázolt réteg- 1/3 rész dió és kakaópor – 3 mázolt réteg – 1/3 rész dió és kakópor – 8 mázolt réteg. 
  6. Az így felépített baklavát 5-10 perc erejéig hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen a vaj és könnyebb legyen szeletelni. Ezután tetszés szerint, a tepsiben szeleteljük. 
  7. 25 percig 175 °C-on, majd további 45 percig 150 °C-on sütjük. Ezalatt elkészítjük a szirupot is, ehhez minden hozzávalót egy lábasba mérünk, majd nagy lángon forrásig melegítjük, majd alacsonyra vesszük a fokozatot, és további 15 percig hagyjuk gyöngyözni. A kész baklavára még forrón csurgatjuk rá. A baklavát érdemes teljesen kihűlve megkóstolni, ekkorra ugyanis megdermed a szirup és összeérnek az ízek. 

Az inspirációt ezen alaprecept adta:

https://bromabakery.com/chocolate-hazelnut-baklava/

Megosztás itt:

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on print
Nyomtatás

Bejegyzések

Kávés panna cotta

Kávés panna cotta sós mandula sziruppal

Hát üdv újra itt! Sok-sok hét eltelt azóta a karácsonyias Csipkebogyós tarte óta, be kell látnom… Vannak ilyen összecsúszott, zsúfolt időszakok (építkezünk Morzsaföldén, khm), én

Pumpkin Spice szirup

Ez alkalommal először a blog életében, nem süteménnyel készültem nektek, hanem egy olyan édes csodával, amivel nem csak reggeli kávétokat, de bármely őszi, vagy akár

Szatmári szilvatorta

Itt vagyunk hát a csodálatos ősz közepén, ilyenkor egy picit mindenkinek jobban kedve támad valamilyen süteményt sütni, igazam van, vagy igazam van?  Van valami az

Facebook oldalam: