Tökmagos tekercs amaretto meggyel

Piskótatekercs egy kicsit másképp

A minap kaptam kipróbálásra, és tettem szert egy olyan  hozzávalóra, amely igencsak helyet kap az innovatív cukrászat világában: ez a tökmagliszt. 

Nagy sikernek örvendett, és örvend azóta is a 2016-os év Országtortája, az Őrség zöld aranya, aminek kardinális eleme a tökmag  mélyzöld olaja, és őrleménye. Olajos mag lévén nagyon gazdag, markáns íze van, amit én személy szerint a szóban forgó országtortában is nagyon kedveltem, így izgatottan láttam neki az én desszert-adaptációm megálmodásának. 

Gondolná az ember, hogy jó a tökmag, de mit keres egy süteményben? A válasz nagyon egyszerű: kiválóan ellensúlyozza az édességet. Egy pici savassággal megspékelve pedig, igazi komplex ízvilágot eredményez. 

Ezt a harmóniát törekedtem én is elérni, megszületett hát a Tökmagos piskótatekercs, amit könnyed, lágy mousseline krémmel töltöttem meg. A rolád közepén ott piroslik a savanykás, frissen szüretelt meggy, amiből ragut főztem egy pici mandulalikőr hozzáadásával. 

Nagyon spécin hangzik a történet, de annál egyszerűbben megvalósítható, emiatt nyerheti el nem csak a kóstolói, de elkészítője tetszését is. Sőt, megkockáztatom, hogy olyan harmonikus finomság, amiért még a tradicionális Rákóczi túrós-, krémes-fogyasztók is szívesen tesznek majd egy próbát. 

Tökmagos tekercs amaretto meggyel

Share on facebook
Share on pinterest
Share on print

Hozzávalók:

A piskótához:
A mousseline krémhez:
Az amaretto meggyhez:

Elkészítés:

  1. A cukrászkrém elkészítésével kezdjük. Egy lábasban melegíteni kezdjük a kimért tejet, vajat és cukrot. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgájával pedig összekeverjük a kimért keményítőt és lisztet. 
  2. Ha gőzölögni kezd a lábas tartalma, egy picit az elkevert tojásos keverékhez adunk belőle, majd a tojásos keveréket óvatosan visszacsurgatjuk a tejes keverékhez, miközben folyamatosan kevergetjük azt.
  3. Amint besűrűsödött, és egy-kettőt rottyant a krémünk, levesszük a tűzről, majd a felületét lefóliázva, hűlésig félretesszük. 
  4. A piskótához a megmaradt fehérjéket a cukorral kemény habbá verjük, s apránként hozzáadva, és óvatos, hajtogató mozdulattal, spatulával forgatjuk bele a kimért liszteket. 
  5. A piskótatésztát egy sütőpapírral leterített lemezre kenjük ki, majd 170 c-ra előmelegített ssütőben, 10-15 percig sütjük légkeveréses fokozaton. 
  6. Az elkészült tésztát langyosan, egy konyharuha segítségével feltekerjük, s így hagyjuk kihűlni. 
  7. Az amaretto-s meggyhez összeforgatjuk a meggyszemeket a keményítővel, cukorral, és az amarettoval egy kis lábasban, majd alacsony lángon forrásig melegítjük. Ezt is félretesszük kihűlni. 
  8. A mousseline krémhez a cukrászkrémet és a szobahőmérsékletű vajat külön-külön kihabosítjuk. A habos vajhoz több részletben hozzáadjuk a sűrített tejet, és a tökmagolajat, s végül a cukrászkrémet. 
  9. Az így elkészült mousseline-t egyenletesen elkenjük a kitekert piskótán (egy csészényit díszítésnek meghagyva belőle), majd a betekerendő végén egy sávban elhelyezzük a meggy ragut, s visszatekerjük. 
  10. A piskótatekercset vékonyan bevonjuk a meghagyott krém egy részével, bepanírozzuk a tökmagliszttel, majd ízlés szerint díszítjük. 
  11. Egy két órán át érdemes a hűtőben “érlelnünk” az elkészült süteményt, majd szeletekre vágva fogyasztható is! 

Megosztás itt:

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on print
Nyomtatás

Bejegyzések

Kávés panna cotta

Kávés panna cotta sós mandula sziruppal

Hát üdv újra itt! Sok-sok hét eltelt azóta a karácsonyias Csipkebogyós tarte óta, be kell látnom… Vannak ilyen összecsúszott, zsúfolt időszakok (építkezünk Morzsaföldén, khm), én

Pumpkin Spice szirup

Ez alkalommal először a blog életében, nem süteménnyel készültem nektek, hanem egy olyan édes csodával, amivel nem csak reggeli kávétokat, de bármely őszi, vagy akár

Szatmári szilvatorta

Itt vagyunk hát a csodálatos ősz közepén, ilyenkor egy picit mindenkinek jobban kedve támad valamilyen süteményt sütni, igazam van, vagy igazam van?  Van valami az

Facebook oldalam: