Mézes crème brûlée ibolyával

Bódító illatok és ízek

Megjött a tavasz, és elhozta egy illatfelhő társaságában a kis hírnökeit is. Ezek a hírnökök nem mások, mint a hol kékes-lila, hol egészen rózsaszín árnyalatban pompázó ibolyák. Nálunk a kertben, és kisétálva a határban, telis-tele vannak velük a füves területek, nem is tudom, mikor láttam utoljára ennyit. Vagy csak nem emlékeznék? Az biztos, hogy így legalább minden tavasszal rájuk csodálkozhatok. 🙂

Sokan nem ismerik aduász tulajdonságát az ibolyának: virága nem csak csinos, ehető is! Sőt, antioxidánsokban gazdag, és többek között gyulladásgátló gyógyhatással is rendelkezik. Mivel idén ilyen sok van belőlük, nyugodtan szedhetünk egy csokorral, vigyázva viszont arra, hogy hagyjunk érintetlenül is, ezzel elősegítve jövőbeli  sokasodásukat. 

Én is így tettem, és összekötöttem őket Morzsám kívánságával, amiért már egy jó ideje kérlelt. Ez a bizonyos kívánság a crème brûlée, egy francia klasszikus. Véleménye szerint ritkán ehet az ember igazit, és sokszor, még az évente kötelező francia sítábor alkalmával sem sikerül találnia. Pedig végtelenül egyszerű desszert, egy kézen meg lehet számolni a hozzávalóit. 

Az én crème brûlée-m egy picit  más, szintén nagyon virágos, édes mézet is kevertem az alaphoz, a tojássárgája, tejszín, cukor mellett. Nem igazi a desszert a vanília nélkül, aminek pici fekete magjai feltűnőek a sima, bézs árnyalatú krémben. 

És hát a lényeg, a bulis rész, a roppanós karamell fedő, amit ha feltörünk, hozzájutunk a selymes belsőhöz. Morzsa megelégedett vele most egy darabig. 🙂

Mézes crème brûlée ibolyával

Share on facebook
Share on pinterest
Share on print

Hozzávalók:

Elkészítés:

  1. Előkészítünk 4 db hőálló kerámiatálkát és  egy magas falú tepsit, aminek az aljába vizet töltünk, éppen annyit, hogy mindenhol ellepje a felületét. 150 °C-re előmelegítjük a sütőt. 
  2. Egy lábasba kimérjük a tejszínt, a kristálycukrot, a mézet, vaníliaőrleményt, hozzáadjuk a csipet sót, és alacsony lángon 1-2 percig melegítjük, míg felolvad a cukor. Fontos, hogy éppen meleg legyen, inkább langyos, nehogy megfőzze a tojást. 
  3. A sárgájákat egy tálba választjuk, majd habverővel, folyamatos kevergetés mellett hozzácsurgatjuk a tejszínes keveréket.
  4. Az így kapott alapot a tálkákba öntjük, és behelyezzük a tepsibe.  Légkeveréses módban sütjük, “gőzöljük” kb. 30 percig. Akkor vannak készen, ha óvatosan megmozgatva, éppen kocsonyásan rezegnek. 
  5. Amint kihűltek, és kicsit megdermedtek a créme brulée-ink, kristálycukrot szórunk a tetejükre, és szakács fáklyával karamellizáljuk. Ha ilyen nincs a birtokunkban, visszatehetjük a sütőbe, 175 °C-on, grill fokozaton 1-2 percig, míg aranysárgára nem karamellizálódik. 
Pro tipp:

Hogy a megmaradt tojásfehérje se menjen kárba, habcsókokat készíthetünk belőle, itt található például ügyes kis gombácskáimnak a receptje. 

Megosztás itt:

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on print
Nyomtatás

Bejegyzések

Kávés panna cotta

Kávés panna cotta sós mandula sziruppal

Hát üdv újra itt! Sok-sok hét eltelt azóta a karácsonyias Csipkebogyós tarte óta, be kell látnom… Vannak ilyen összecsúszott, zsúfolt időszakok (építkezünk Morzsaföldén, khm), én

Pumpkin Spice szirup

Ez alkalommal először a blog életében, nem süteménnyel készültem nektek, hanem egy olyan édes csodával, amivel nem csak reggeli kávétokat, de bármely őszi, vagy akár

Szatmári szilvatorta

Itt vagyunk hát a csodálatos ősz közepén, ilyenkor egy picit mindenkinek jobban kedve támad valamilyen süteményt sütni, igazam van, vagy igazam van?  Van valami az

Facebook oldalam: